Merhaba! Ben Şükran Yıldız Şenay,

11 yaşımdayken polikistik over sendromuyla tanıştım ve böylece uzun yıllar süren kilo verme serüvenim de başlamış oldu. Zayıflamak için yıllarca birçok yola başvurdum, birçok uzmanın farklı belenme metotlarını denedim. Bu deneyimler bana çok şey kazandırdı; hatta mesleğimi bile! Her şeyden önce beslenmenin hastalıklarla ilişkisini o yaşlarda öğrenmiş oldum. Doğru beslenirseniz sadece kilo vermekle kalmıyor, hastalıklardan korunuyor, sağlıklı bir vücuda da sahip oluyordunuz. Bu gerçekten mucizevi bir şey! Bunu anladıktan sonra kendimi bu yolda çalışmaya adadım.

Bu yolda nasıl ilerledim, kısaca anlatayım:

Gazi ve Atatürk Üniversitesinde lisans eğitimlerimi tamamladım. Hemen ardından bana gerçekten çok şey kazandıran Liv Hospital Ulus bünyesinde, Klinik Beslenme ve Diyet Uzmanı olarak; Hastalıklarda Beslenme Tedavisi alanında çalıştım. Beş yıl boyunca çok yoğun bir tempoda, özellikle onkoloji (kanser), diyabet (şeker), böbrek-karaciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, bariatrik cerrahi ve obezite alanında klinik çalışmalar yürüttüm. Tüm hastanenin klinik beslenme süreçlerinin şefliğini yaptım.

Yanı sıra, alanında önde gelen şirket ve kurumlara Kurumsal Beslenme Danışmanlığı hizmeti vererek iş yaşamında sağlıklı beslenme ve ağırlık kontrolüne dayalı eğitimlerle, bireysel-kurumsal takip süreçlerinde de bulundum.

Bilimsel yönümü güçlü tutmak ve mesleki portföyümü zenginleştirmek için üniversite yıllarımdan itibaren yurt içinde ve dışında, bilimsel eğitim ve etkinliklerde her zaman aktif olarak yer aldım; almaktayım. Çok sayıda uluslararası bilimsel kongreye, özel eğitime ve sempozyuma katıldım. Yine yurt içinde ve dışında meslektaşlarıma ve hekimlere eğitimler verip sunumlar yaptım. Bu süre zarfında Okan Üniversitesi’nde yüksek lisans programını tamamladım. Ve ardından Tübitak Ulakbim Uluslarası Hakemli Tıp Dergisi’nde ilk bilimsel makalemi yayınladım. Mesleki yaşamımda çok değer verdiğim bilimsellik konusu ve bu yolda uluslararası başarılarla ilerlemek benim için gurur verici olmuştur.

“Let food be your medicine”

Liv Hospital Ulus bünyesinde çalışmak ve farklı hastalıklar konusunda çok fazla sayıda hastayla tedavi süreçlerini yürütmek benim için çok değerli bir tecrübeydi. Sayısız hastanın tedavi sürecini doğru beslenmeyle desteklemek ve iyi beslenmenin iyileşme sürecine müthiş katkısını görmek mesleğime olan bakış açımı oldukça geliştirdi. İşime olan tutkumu gün be gün katladı. HIPPOCRATES’İN DE DEDİĞİ GİBİ “LET FOOD BE YOUR MEDICINE: YEDİKLERİN İLACINDIR!” Bu noktada sağlıklı beslenerek kilo vermek estetik kaygının ötesine geçiyor ve sağlıklı bir hayat da sunuyor bize. Son zamanlarda daha da iyi anladığımız üzere, hayatı gerçekten değerli kılan şey SAĞLIK. İşte tam da bu nedenle, işime duyduğum saygı ve inançla; insanlara ulaşabileceğim her kanaldan ulaşmaya, tüm bildiklerimi anlatmaya çalışıyorum. Beslenme konusunda toplum bilincini artırmak adına; sürekli gazete ve dergilerde beslenme ve diyet alanında yazılar yazıp televizyon programlarına katılıyorum.

DİYETİN SAATİ, GÜNÜ OLMAZ!

Yoğun deneyimlerle birçok tedavi metodunu geliştirdiğim hastane tecrübemden sonra, 2018’den 2021 yılı sonuna kadar Etiler’de özel bir klinikte danışanlarıma hizmet verdim. Şimdi ise Nişantaşı’ndaki özel kliniğimde çalışmalarıma devam ediyorum. Ve diyorum ki; siz sadece kendinize bir şans verin! Sağlıklı beslenmenin hayatınızda ne kadar olumlu etkiler bırakacağını, bu sürecin ruh halinizi bile nasıl güzel etkileyeceğini beraber, keyifle görelim. Ben beslenme programlarımı saat kuralı olmadan, sürekli ara öğün yapma kuralları olmadan; sizin beslenme tarzınıza, alışkanlıklarınıza, yaşam rutininize ve metabolizmanıza göre belirliyorum. Sağlıklı beslenme sürecini saatlere bağlı kalmadan, hangi öğünümü hangi saatte yiyeceğim diye düşünmeden; yani yanlış duymadınız SAAT KURALI OLMADAN sürdürmek sizi inanılmaz motive edecek. Ayrıca bu süreçte bana her an ulaşabiliyor olmanızı, beni beslenme koçunuz gibi görmenizi önemsiyorum. Aslında sizin tek yapmanız gereken “Başlamak istiyorum” demek. Gerisini bana bırakın; birlikte keyifle, sağlıkla, mutlulukla ilerleyelim.

Danışanlarıma her anlamda geniş bir açıyla yaklaşmak, beslenmeyi sadece diyet olarak değil; beden sağlığı olarak bütünüyle algılayıp tedaviler oluşturmak en önemli hedefim! Çünkü ben meslek hayatımı, her anımı danışanlarıma iyileşme hissini yaşatmak ve bunu sürekli kılmak için çalışmaya adadım. Her danışanımın azmini, başarısını gördükçe mutluluğum ve mesleğime olan bağlılığım, heyecanım daha da artıyor.

Beni daha yakından tanımak isterseniz sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Sevgilerimle,

Şükran Yıldız Şenay
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Menü